o projekcie
Koncepcja zakładała stworzenia budynku z dwóch połączonych brył – parterowej kostki mieszczącej pokój dzienny ze standardową dwukondygnacyjną bryłą przykrytą dwuspadowym dachem. Kluczowym elementem było wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu, który obniżał się w kierunku ulicy. Ostatnia sprawa to otwarcie budynku na zieleń, gdyż działka położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Zielonki. Efekt tych analiz to projekt domu, który można zobaczyć poniżej.
Garaż oraz wejście dla domowników zostały zaprojektowane w „piwnicy”, która była niewiele poniżej wjazdu na działkę. Umieszczenie garażu dla dwóch samochodów „pod ziemią” spowodowało, że w znaczącym stopniu ograniczyliśmy powierzchnię zabudowy, a budynek nie urósł nam w górę. Przy garażu swoje miejsce znalazły również kotłownia oraz pomieszczenie gospodarcze na urządzenia ogrodowe.
Na parterze zaprojektowaliśmy salon, który w całości zajmował część parterową, a dzięki dużym przeszkleniom wspaniale otwierał się na otaczającą zieleń. Podcień wokół salonu miał dodatkowo pełnić rolę przykrycia tarasu oraz chronić pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ponadto ciekawym elementem okazały się być przesuwne okiennice. Poza swoją funkcją zasłaniającą, pełniły również rolę dekoracyjną, dzięki czemu elewacja ożyła. W drugiej części budynku umieściliśmy kuchnię, sypialnię za łazienką i garderobą, gabinet, wc oraz drugie wejście – tym razem przeznaczone dla gości.
Poddasze w całości przeznaczone było na pokoje, garderoby oraz łazienkę. Uwagę zwraca korytarz poprowadzony po łuku, dzięki czemu nie jest długim, wąskim i nudnym efektem ubocznym rozplanowania pomieszczeń.
Mimo rozwiązań, które docenili inwestorzy, projekt domu został zmodyfikowany na rzecz domu w Dębogórze II.
MBM architekci